TLENoterapia | KOMORA HIPERBARYCZNA

Pytania

Tlenoterapia hiperbaryczna (HBOT) jest to bezbolesna i nieinwazyjna metoda leczena wielu ostrych i przewlekłych schorzeń, polegająca na dostarczeniu czystego tlenu (95%) pod zwiększonym ciśnieniem 1,6 ATA do komórek ciała.

W normalnych warunkach tlen jest transportowany w organizmie tylko przez czerwone krwinki. Dzięki HBOT tlen jest rozpuszczany we wszystkich płynach ustrojowych, osoczu, płynach ośrodkowego układu nerwowego, limfie, kościach i może być przenoszony do obszarów, w których krążenie jest osłabione lub zablokowane. W ten sposób dodatkowy tlen może dotrzeć do wszystkich uszkodzonych tkanek, a organizm może wspierać własny proces gojenia. Zwiększony poziom tlenu znacznie zwiększa zdolność białych krwinek do zabijania bakterii, zmniejsza obrzęk i umożliwia szybszy wzrost nowych naczyń krwionośnych w dotkniętych obszarach. W trakcie wzrostu lub spadku ciśnienia w komorze można doświadczyć niewielkiego ucisku w uszach, zatokach, podobnego, jak podczas startu czy lądowania samolotu. W związku z tym, zalecane jest przełykanie śliny.

Przed wejściem do komory powinniśmy się odpowiednio przygotować, a mianowicie:
1. Należy zmyć makijaż oraz nie stosować balsamów i kremów. Nie używać lakierów, żelów do włosów, perfum.
2. Należy wyjąć soczewki z oczu i protezy zębowe.
3. W dniu zabiegu nie spożywaj alkoholu, a jeżeli jesteś palaczem, lepiej zrezygnuj z palenia papierosów na czas 3 − 4 godzin przed zabiegiem(dotyczy to także e-papierosów).
4. Bezpośrednio przed wejście do komory hiperbarycznej należy zdjąć całą biżuterię, zdjąć buty.
5. Przed zabiegiem skorzystajmy również z toalety, ponieważ sesja w komorze trwa około godziny i w tym czasie nie wyjdziemy do toalety.
6. Warto również napić się niedużą ilość wody przez seansem.
7. Ubrać się tak, aby było Ci wygodnie. Temperatura podczas takiego zabiegu jest o kilka stopni wyższa, dlatego zaleca się, aby klient założył przewiewne, luźne ubranie. Zalecane jest również wybranie ubrań z tworzyw naturalnych (bawełnianych), czyli takich, które nie wywołają tarć elektrostatycznych.
Pod żadnym pozorem do komory hiperbarycznej nie możemy wnosić zapalniczek, zapałek, baterii, smartfonu, termometrów, syntetycznych ubrań i materiałów (posłania, koce, prześcieradła, poduszki, materace), materiałów łatwopalnych, świeżych wydruków (gazet itp), materiałów metalowych.

Tlen podawany jest poprzez maseczkę w prywatnym otoczeniu w najnowocześniejszej, jednomiejscowej komorze z przeszklonym „oknem”. Pozwala to na ścisłe monitorowanie pacjenta i pozwala pacjentowi widzieć, to co się znajduje poza wew. częścią komory. Pacjent komunikuje się z osobą obsługującą komorę poprzez interkom. Pacjent w czasie seansu może sobie poczytać bądź po prostu odpoczywać.

Z komory hiperbarycznej mogą korzystać zarówno bardzo małe dzieci, jak i osoby starsze. Komora pozwala na przebywanie z małym dzieckiem podczas seansu. W trakcie wzrostu lub spadku ciśnienia w komorze można doświadczyć niewielkiego ucisku w uszach, zatokach, podobnego, jak podczas startu czy lądowania samolotu.

Po sesji w komorze hiperbarycznej pacjent czuje się wypoczęty, zrelaksowany, ma więcej energii i chęci do działania. To naprawdę odczuwalne efekty. Jednak niewielka grupa pacjentów odnosi wrażenie chwilowej senności czy lekkiego zmęczenia. Jest to związane z procesem usuwania toksyn z organizmu. Jednak wielu procesów od razu nie jesteś w stanie zauważyć, ponieważ zachodzą one wewnątrz Twojego ciała.

Pamiętaj, że leczenie w komorze hiperbarycznej konkretnej jednostki chorobowej zawsze lepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym. Badania wykazują, że terapia przynosi największą korzyść wtedy, gdy uczęszczamy na nią regularnie.Trzeba zauważyć, iż każdy organizm jest inny i może mieć inne schorzenia, jak i być w innym stadium chorobowym. W zawiązku z tym, u jednych pacjentów efekt będzie widoczny prędzej, natomiast u innych w dłuższym okresie czasu.

Jeżeli cierpisz na klaustrofobie, ale mimo wszystko chcesz spróbować sesji w komorze hiperbarycznej. NIE mart się! Pomożemy Ci przeprowadzić próbną sesję. Wtedy sam się przekonasz i zdecydujesz czy podołasz seansowi.

Z komór hiperbarycznych coraz częściej korzystają muzyczne sławy i celebryci, zarówno polscy, jak i zagraniczni. Wśród nich można wymienić:

– David Beckham, Cristiano Ronaldo, Robert Lewandowski, Grzegorz Krychowiak – przekonali się, iż systematyczne korzystanie z komór hiperbarycznych znacząco przyśpiesza leczenie kontuzji i przyśpiesza możliwość powrotu na boisko. Piłkarze zyskali sprawność w krótszym czasie niż przewidywano.
– Justin Bieber – zmagający się z problemami natury psychicznej gwiazdor sceny muzycznej przyznał, iż komora hiperbaryczna jest dla niego wsparciem w walce z depresją – pomaga mu się zrelaksować i obniżyć poziom stresu. Piosenkarz potwierdził także, iż tlenoterapia hiperbaryczna pozwala mu na spokojny i głęboki sen.
– Katy Perry, Madonnę czy Naomi Campbell – dla gwiazd, dla których wygląd jest szczególnie ważny, tlenoterapia hiperbaryczna jest jednym z lepszym sposobów na zatrzymanie promiennej i gładkiej skóry aż do późnej starości.
– Aleksander, Jolanta Kwaśniewscy
– Joe Ledley oraz inne znane osobistości.