TLENoterapia | KOMORA HIPERBARYCZNA

Lampa TDP

LAMPA TDP – UZDRAWIAJĄCA MOC ZIEMI i SŁOŃCA

Leczenie za pomocą ciepła to, obok akupunktury i ziołolecznictwa, jedna z najbogatszych dziedzin tradycyjnej medycyny chińskiej. Na leczeniu ciepłem opiera się
przede wszystkim moksoterapia, ale także cały szereg innych, powstających współcześnie metod. Ciepło dostarcza naszemu organizmowi energii, a także, poprzez pobudzanie nim punktów akupunkturowych wpływa na przepływ Qi przez meridiany. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiły się nowe metody jego wykorzystania w celach leczniczych, które łączą w sobie ugruntowaną przez wieki wiedzę dawnych mistrzów ze współczesnymi odkryciami i nowoczesną techniką. Jedną z takich metod jest terapia lampą mineralną TDP.
Czym jest lampa TDP?
Lampa TDP, która swoją nazwę bierze od akronimu Teding Diancibo Pu, co z chińskiego tłumaczy się jako lampa „specjalnego spektrum elektromagnetycznego”, to urządzenie emitujące fale elektromagnetyczne (podczerwień), przenikające przez nasyconą minerałami płytkę ceramiczną, aby następnie wniknąć wgłąb ciała pacjenta. Lampa TDP przekazuje naświetlanemu obszarowi, przenikające wgłąb tkanek ciepło oraz składniki mineralne wydzielane przez płytkę.
Istnieją dwie podstawowe metody emisji fal elektromagnetycznych stosowane w lampach TDP. W prostszych wersjach do emisji fal służy zwyczajna grzałka, która rozgrzewa płytkę uwalniając zawarte w niej minerały i nagrzewając bolące obszary ciała. Bardziej zaawansowana wersja lampy wyposażona jest w emiter podczerwieni. Podczerwień sama w sobie ma właściwości uzdrawiające (więcej o nich można przeczytać w dalszej części artykułu), rozgrzewa nawet głębokie warstwy tkanek i podobnie jak grzałka, rozgrzewa płytkę ceramiczną przez co wydziela ona zawarte w niej minerały.
Skąd się wzięła lampa TDP?
Lampa TDP została wynaleziona w Chinach. Pierwsza z nich powstała w 1978 roku. Została stworzona przez Dr Gou Wenbin. Jego wynalazek został nagrodzony złotym medalem na Międzynarodowych Targach w Zagrzebiu w 1986 roku, a następnie, w tym samym roku, srebrnym medalem na Światowych Targach „Eureka” w Brukseli.
Uzdrawiające właściwości podczerwieni odkryto już na długo przed wynalezieniem lamp TDP, a ludzie, nawet w nieświadomy sposób, wykorzystywali jej zdolności od dziesiątek wieków.
Podczerwień nie jest emitowana wyłącznie przez lampy. Naturalnym jej źródłem jest także słońce, ale przede wszystkim wszelkie żywe organizmy, w tym również człowiek. Dlatego też podczerwień nazywana jest „energią życia”. Starożytni chińscy medycy wykorzystywali właściwości „energii życia”, w praktyce leczenia dłońmi, którą rozwijano w Chinach już 1000 lat przed naszą erą.
W taki sam sposób z właściwości podczerwieni korzystamy często sami, nawet w sposób nieświadomy, kiedy zasłaniamy zmęczone oczy lub przykładamy ręce do bolącego miejsca. W rzeczywistości oddziałujemy wówczas na to miejsce przy pomocy podczerwieni, którą w naturalny sposób emituje nasze ciało, a w tym przypadku nasze dłonie.
JAKI WPŁYW MA PODCZERWIEŃ, NA NASZE ZDROWIE?
Naświetlając nasze ciało promieniami podczerwonymi rozgrzewamy je od wewnątrz, rozszerzamy naczynia krwionośne i poprawiamy krążenie. W ten sposób możemy także pozbyć się z organizmu toksyn i zanieczyszczeń. Uczucie ciepła, które przynosi podczerwień wpływa ponadto na poprawę naszego nastroju i samopoczucia. Podczerwień wzmacnia układ odpornościowy, wspomaga proces gojenia, łagodzi stany zapalne, a w szczególności rozluźnia przykurcze mięśni oraz pozwala pozbyć się bólu mięśni, stawów i ścięgien.
Minerały
Obok podczerwieni, drugim najważniejszym elementem lampy jest nasycona minerałami płytka ceramiczna. Znajdują się na nie ponad 30 minerały, który wydzielane są z niej w trakcie zabiegu, albo poprzez ciepło wytwarzana przez grzałkę, albo dzięki promieniowaniu podczerwonemu. Minerały te są potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu, a lampa TDP umożliwia ich bezpośrednie aplikowanie do ogrzewanych obszarów ciała. Pierwiastkami wchodzącymi w skład płytki to, m.in: selen, krzem, bar, bor, wapń, węgiel, chrom, miedź, jod, magnez, mangan, molibden, nikiel, fosfor, sód, siarka, cynk, cyrkon, bizmut, lit, potas, wanad.
Jak działa lampa mineralna?
Lampa TDP może być używana przede wszystkim na dwa sposoby – do ogrzewania obolałych miejsc lub jako alternatywę dla moksy w zabiegach moksoterapii.
Na co pomaga lampa TDP – Zastosowanie
Lampa TDP wzmacnia metabolizm, poprawia krążenie krwi oraz pozwala uśmierzyć ból. Nagrzewanie i naświetlanie lampą TDP przeciwdziała brakowi energii, osłabieniu i problemom z układem krążenia. Relaksacyjno-uspokajające działanie lampy TDP sprawia, że używa się jej także do leczenia nerwic i depresji. Używając lampę do ogrzewania obolałych miejsc możemy pozbyć się bólów mięśni i stawów wywołanych przez kontuzje lub zapalenia. Lampa mineralna stymuluje mikrokrążenie i metabolizm w nagrzewanym miejscu oraz wzmacnia system immunologiczny, dzięki czemu pozwala pozbyć się bólu mięśni i stawów, zapalenia tkanki miękkiej, bólów pleców, artretyzmu i tzw. zespołu łokcia tenisisty. Nagrzewanie lampą mineralną pozwala także zrelaksować i rozluźnić mięśnie oraz poprawić zakres ruchów, a także zwalczać bezsenność. Efekt rozluźnienia mięśni można łączyć z masażem leczniczym, dla wzmocnienia jego efektu. Przyjemne ciepło, które emituje lampa pozwala się zrelaksować i nabrać energii, szczególnie w mroźne zimowe dni oraz w przypadku osób starszych.
Wykorzystując lampę TDP, jako alternatywe dla moksy źródło ciepła, możemy używać jej do zabiegów termopunktury – jako tzw. „suchą moksę”. W takiej sytuacji używamy lampę mineralną, aby nagrzewać wybrane punkty akupunkturowe. Promieniowanie cieplne wytwarzane przez lampę jest bardziej rozproszone, niż w przypadku klasycznej moksy w postaci cygara, ale przenika głębiej w tkanki, pozwalając na pobudzanie przepływu energii Qi w meridianach i odblokowywanie jej zastojów. Lampa w przeciwieństwie do moksy nie wydziela dymu, zapachu, ani popiołu, dlatego też jej używanie w gabinecie jest dużo prostsze i mniej uciążliwe.
Jak używać lampę TDP ?
Uwaga! Korzystając z lampy należy uważać, aby nie dotykać płytki mineralnej, która rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Płytka jest zabezpieczona przed kontaktem z nią przy pomocy metalowej siatki, ale nie zwalnia to użytkownika z obowiązku zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa.